Felföldi tájoló sorozat

SZULYÓI-SZIKLÁK

 

Rövid ismertető a videóról

A Vág völgyében északnak tartva, Vágbeszterce környékén érdekes sziklacsoportozatokra figyelhet fel az utazó. Ha Peredemér községnél kelet felé tér le a 61-es főútról, a Szulyói-hegység szívébe jut. Szulyóváralja előtt, a zöld jelzés mentén kezdődik az a tanösvény, amelyen feljutunk a szulyói várba. Meredek kaptatók, szűkebb sziklatorlaszok közt vezet utunk, s közben megcsodálhatjuk a Szulyói-sziklák vadregényes világát.


A NAGYBICCSEI ESKÜVŐI PALOTA

 

Rövid ismertető a videóról

A Thurzó család a 16. században vált birtokossá a Felső-Vág mentén, és kialakult a família árvai-nagybiccsei ága. Thurzó Ferenc 1563-ban vásárolja meg Nagybiccsét. Várát négy saroktornyos, reneszánsz várkastéllyá varázsoltatja. Ferenc halála után fia, György csinosítja a ma árkádos udvarú, falfestményekkel ékes kastélyt. Ennek a jelentős családnak köszönhetjük a nagybiccsei Esküvői palotát, amelyet a Felföldi tájoló mai részében bemutatunk.


A KOHÁRY-COBURG-KASTÉLY, SZENTANTAL

 

Rövid ismertető a videóról

A Selmecbányára látogatóknak a környékre is érdemes kiruccanniuk. A várostól délre, Szentantal községben gyönyörű barokk Koháry–Coburg-kastély fogadja az érdeklődőket. Az épületben 1962-től erdészeti, faipari és vadászati szakmúzeum működött, majd a kínálat a hajdani főúri birtokosokat és lakáskultúrájukat is bemutató állandó kiállítással bővült – ma is várva a Selmeci-hegységbe érkező turistákat.

 

A CSEJTEI VÁRROM

 

Rövid ismertető a videóról

Ott, ahol a Kis-Kárpátok északi része a Vág folyó völgyével találkozik, Vágújhelytől öt kilométernyire délnyugatra található Csejte község. A faluközpontból a Váraljai úton autóval vagy kisvonattal is megközelíthetjük az impozáns várromot. A helyet leginkább a csejtei várúrnő, Báthory Erzsébet története tette ismertté.

 

TUTAJOZÁS A VÁGON

 

Rövid ismertető a videóról

Zsolnától délkeletre járunk. Ott, ahol a Vág folyó festői környezetben tört magának utat a Kis-Fátrán keresztül. Tutajra szállunk, hogy a vízről megcsodáljuk a folyó legszebb áttörési szakaszát. Bizarr sziklaalakzatok közt, tajtékos vízen vezet utunk, közben Korpás Árpádtól megismerjük a vidék mondáit. Tartsanak a Felföldi tájolóval e festői tájon át!

 

A SZTRECSNÓI VÁRROM

 

Rövid ismertető a videóról

Érkezzen bár a vándor autóval, vonattal, két keréken vagy gyalogosan, Zsolnától délkeletre, a Vág partján szinte mágnesként vonzza a tekintetet sztrecsnó fenséges romja. Ott áll, ahol a sebes folyó sztrecsnói szorosként ismert áttörési szakasza véget ér. Tartson velünk, és ismerje meg Wesselényi Ferenc és Bosnyák Zsófia históriáját. A Felföldi tájoló kalauza, Korpás Árpád meséli a mondákat.

 

A SELMECBÁNYAI VÍZGAZDÁLKODÁSI RENDSZER 

 

Rövid ismertető a videóról

Selmecbányát és környékét nemcsak a táj és az épített örökség teszi egyedivé, hanem a bányaművelés megannyi emléke is. Valamint az a világviszonylatban is szinte egyedülálló vízgazdálkodási rendszer, amely hajdan főként a bányászatot szolgálta. A bányákat elárasztó víz problémáját az évszázadok során Selmecbányán és környékén többféleképpen próbálták megoldani. A szivattyúk és az azokat működtető vízgazdálkodási rendszer legfőbb fejlesztőiként kell említenünk a bányagépészet jeleseit, Hell Máté Kornélt és fiát, Hell József Károlyt, valamint a magyar térképészet egyik atyjaként is ismert Mikoviny Sámuelt.

 

A DIVÉNYI VÁR ÉS VÁRKASTÉLY

 

Rövid ismertető a videóról

Ha Vámosfalvánál letérünk a Zólyomot Losonccal összekötő főútról, néhány kilométerrel délebbre Divénybe jutunk. Várrom magasodik a falu fölé, tövében pedig pompás várkastély csalogatja a látogatót. Az ódon falak között megismerhetjük a Balassa és Zichy család történetét, a környékbeli iparosok, céhek, manufaktúrák múltját, megcsodálhatjuk a régió ásvány- és nemesérckincseit, flóráját-faunáját, de a helyi Mindenszentek-templom és plébániája történetével is megismerkedhetünk. A magyar vendégeket audioguide-dal fogadják.

 

BUDATIN VÁRA

 

Rövid ismertető a videóról

Budatin vára ma az északnyugat-szlovákiai, Vág menti Zsolna város része. Ott épült, ahol északról a Vágba torkollik a Kiszuca folyó. A várban a többi közt megismerhetjük Budatin és környéke régészeti leleteit, a tizennyolcadiktól a huszadik századig terjedő időszak főúri lakáskultúráját, az utolsó várbirtokos, Csáky Géza életét és Zsolna múltját. Tartson a Felföldi tájolóval, és ismerje meg Szunyogh Katalin és a budatini falüreg történetét!

 

A GÖRGEY/GÖRGEI-ALAGÚT

 

Rövid ismertető a videóról

Budatin vára ma az északnyugat-szlovákiai, Vág menti Zsolna város része. Ott épült, ahol északról a Vágba torkollik a Kiszuca folyó. A várban a többi közt megismerhetjük Budatin és környéke régészeti leleteit, a tizennyolcadiktól a huszadik századig terjedő időszak főúri lakáskultúráját, az utolsó várbirtokos, Csáky Géza életét és Zsolna múltját. Tartson a Felföldi tájolóval, és ismerje meg Szunyogh Katalin és a budatini falüreg történetét!

A MALONYAI ARBORÉTUM

 

Rövid ismertető a videóról

A Nyitrához és Lévához is közel eső, három kontinens örökzöldjeit bemutató taszármalonyai arborétumba látogatunk. A világhírű létesítményt Ambrózy-Migazzi István alapította 1892-ben. Az arborétum ma a Szlovák Tudományos Akadémia Erdőökológiai Intézetéhez tartozik. Tartsanak a Felföldi tájolóval Taszármalonyára, ahol már százharminc éve szüntelenül újra- és újrateremtődik a malonyai csoda.

 

POPRÁD

 

Rövid ismertető a videóról

Poprád – szlovákul és lengyelül Poprad, németül Deutschendorf – mintegy 50 ezer lakosával a Magas-Tátra térségének egyik legfőbb központja. A repülőtérrel is rendelkező várost érinti a D1-es autópálya és Szlovákia egyik legfontosabb vasúti fővonala – mindkettő Pozsonyt köti össze Kassával. Poprád sok turista számára kiindulópont a Magas- vagy az Alapcsony-Tátra, a Liptói-medence és a Szepesség más részei felé. Az eredeti, történelmi Poprád városmagja is számos látnivalót kínál.

SZEPESSZOMBAT

 

Rövid ismertető a videóról

Az 1946 óta Poprád részének számító Szepesszombat fellendülését részben a kereskedelmi utaknak köszönheti. Az egyik a kelet–nyugat irányú országos út volt, a másik az észak–déli borostyánkőút egyik ága. A településnév kezdetben inkább a helyi templom védőszentjével, Szent Györggyel kapcsolatos. Ezt tükrözi a latin Sanctus Georgicus megnevezés vagy a német Georgenberg városnév. A szombati vásártartásra utal a latin Forum Sabbathe, amely már az 1256-os legrégebbi írásos említésben is szerepel, valamint a magyar Szepesszombat és a szlovák Spišská Sobota városnév. Tartsanak a Felföldi tájolóval, és ismerjék meg a patinás épületeiről, templomáról is híres Szepesszombatot!

DETREKŐ VÁRA

 

Rövid ismertető a videóról

A Kis-Kárpátok nyugati oldalán, a Pozsony és Miava város közt kanyargó út fölé magasodva áll Detrekő vára, mely az egykori Magyarország – és a mai Szlovákia – legnyugatibb részét, azaz a hegység és a Morva folyó közti erdőháti régiót vigyázta. Az impozáns rom többféleképpen is megközelíthető – a legegyszerűbben Detrekőváralja (Plavecké Podhradie) felől. Tartson a Felföldi tájolóval a vár romjaihoz, ismerje meg annak történetét!

A LESTINI ARTIKULÁRIS FATEMPLOM

 

Rövid ismertető a videóról

Árvában, a Chocs-hegység északi lábánál fekszik a körülbelül 300 lakosú Lestin község, amelyet főként az UNESCO világörökségi listájára került evangélikus artikuláris fatemploma tett híressé. A valószínűleg árvai mesterek által épített templom gyönyörű beltere gazdagon tagolt és festett, legfőbb eleme a díszes főoltár. Ismerje meg a lestini artikuláris fatemplom építésének történetét, és csodálja meg a páratlan díszítésű templombelsőt! A szakrális építményt Korpás Árpád idegenvezető mutatja be, a Felföldi tájoló sorozat szerkesztői Sztruhár Izrael Diána és Sztruhár György.

Ünnepvárás Pozsonyban

 

Pozsony

A Felföldi tájoló rendhagyó részében Pozsonyba látogatunk, ahol felidézzük az ünnepvárás örömteli vagy éppen szomorú eseményeit. Elmeséljük, miként szólt a történelem az ünnepet váró pozsonyiak életébe. Felidézzük a régi szokásokat, a hagyományos ételeket, és megmutatjuk, hogyan készül a Pozsonyi kifli, vagyis a híres mákos és diós patkó.

Besztercebánya

 

Besztercebánya bemutatása

A közép-szlovákiai, az ország szívében lévő, valamivel több mint 78 ezer lakosú Besztercebánya járási, kerületi és megyeszékhely. Az Urpín alatti városként is emlegetik, hiszen a városmag fölé magasodó 510 méteres hegy az egyik szimbolikus domborzati eleme a Garam partnak. A hajdani bányászváros gazdagságát mutatják a főtéren sorakozó gyönyörűen felújított történelmi épületek: az Óratorony, az egykori városháza, a Thurzó-ház, a Magyar Királyi Erdőigazgatóság volt épülete, a Beniczky-ház vagy a Bethlen-ház, de számos szakrális épületet is találunk a város központjában.

Selmecbánya

 

Selmecbánya bemutatása

Az északról és nyugatról a Garam kanayarulata övezte Selmeci-hegység szívében bújik meg a ma alig tízezer lakosú Selmecbánya. A 18. században Pozsonnyal és Debrecennel együtt Magyarország legnagyobb városai közt tartották számon a települést, amelyet elsősorban bányászata, ezüstje és akadémiája tett világhírűvé. 1993 óta az UNESCO világörökségi listáján is szerepel. 

Pöstyén

 

Pöstyén bemutatása

A Vág mentén – ott, ahol a folyó völgyét nyugatról a Kis-Kárpátok, keletről pedig a Vág menti Inóc határolja –, Nagyszombat és Trencsén közt nagyjából félúton található a világhírű fürdőváros, Pöstyén – Piešťany – Bad Püschtin.
Gyógyvize mellett – írja Mednyánszky Alajos Festői utazás a Vág folyón, Magyarországon című, 1825-ben megjelent művében –”sajátos és különlegesen hatékony terméke ennek a helynek a finom szürkésfekete, fényes iszap, amelyben úgyszólván minden minden gyógyító erő összpontosul”.

Trencsénteplic

 

Trencsénteplic bemutatása

A Vág menti Trencséntől északkeletre, a Teplic – Teplička patak völgyében fekszik Trencsénteplic. A világhírű fürdőváros vonzerejét kénes gyógyvizének, erdőkkel borított bérceinek, s az évszázadok alatt formálódó hangulatos környezetének köszönheti. A Sztrázsó-hegységben megbúvó várost Jókai Mór a Kárpátok gyöngyének nevezte.

Zólyom

 

Zólyom bemutatása

A Zólyomi-katlant vagy Zólyomi-medencét nyugatról a Körmöci-hegység határolja, északról az Óhegység, kelet felől a Polyána és más hegységek veszik körül, délnyugat felől a Selmeci-hegység, délkelet felől pedig a Jávoros. Ezek ölelésében, a Garam folyó völgyében jött létre Zólyom városa. Tartsanak velünk e hangulatos városba, mely IV. Béla királynak köszönhetően már 1238-ban szabad királyi várossá válik, Nagy Lajos király pedig itáliai mintára egy impozáns várat építtet itt, mely a város fölé magasodva uralja a tájat.

Tutajozás a Dunajecen

 

Dunajece bemutatása

A Felföldi tájoló következő részében a szlovák-lengyel határra kalauzoljuk a nézőket. Megtekintjük Vöröskolostor egyházi műemlékét, ahol egykor két szerzetesrend, a karthauziak, majd a kamalduliak éltek. A Dunajec-folyó kanyarulatait bejárva megcsodáljuk a Pieninek Nemzeti Park festői környezetét, megismerjük a tutajosok életét, s a magyar legendák sem maradnak ki a történetmesélésből.

Nagyszombat

 

Nagyszombat bemutatása

A Felföldi tájoló ismeretterjesztő sorozat első részében  Nagyszombatot mutatjuk be.   Az esztergomi érsekek-hercegprímások egykori  székhelye ma is bővelkedik műemlékekben. Századokat ugrunk az időben, hogy a  Szent Miklós-templomtól elindulva megtekintsük a Pázmány Péter alapította egyetemet,  a papi szemináriumokat,   a soktornyú város templomait, a mindig élettel teli, nyüzsgő városközpontot.

Úrvölgy

 

Úrvölgy bemutatása

Az Alacsony-Tátra és a Nagy-Fátra határvidékén, Óhegy hegység egyik festői völgyében fekszik Úrvölgy. Az E77-es főútról letérve, hangulatos úton jutunk a bányásztelepülésre, amelynek központja több mint 700 méternyire van a tenger szintje felett. A rézbányászatáról híres település gazdag történelmét megismerve érdemes felsétálni a falu feletti meddőhányóra, ahonnét páratlan kilátás nyílik a völgyre. Túraösvények  csábítanak sétára, kerékpározásra, de a téli sportok szerelmeseinek is tartogat meglepetést ez a vidék.

Körmöcbánya

 

Körmöcbánya bemutatása

Körmöcbányán a macskaköves utcákon sétálva  legendák elevenednek meg a város keletkezéséről, de szó lesz  a Körmöci-hegység  gyomrában rejlő kincsekről is. Károly Róbert 1328-ban szabad királyi bányavárosi jogokkal ruházta fel a települést, és megalapította a pénzverdét. Az itt vert aranyforint, amelyet „körmöci dukátként“  is emlegetnek  messze földön híressé tette a várost. A várdombról megcsodáljuk a tájat, megtekintjük a Szent Katalin-templomot,  kedvcsinálóként pedig elmondjuk, milyen látnivalókat rejt a környék.

Szakolca

 

Szakolca bemutatása

A cseh határ közelébe, a Miavai-dombság és a Fehér-Kárpátok lábánál fekvő Szakolcára látogatunk. A múlt század elején ebben a városban tanított Juhász Gyula. Az itt töltött évek ihlették az Orbán lelke c. művét, melyben így ír Szakolcáról: „nézték az alattuk elpihenő városkát, amely így, messziről egészen barátságosnak látszott. Az ódon baptisztérium, amely még az Árpádok korából maradt itt, sötét, mohos falaival ünnepi komolysággal rajzolódott az égre, a kis házak mint csöndes, békés nyáj hevertek körülötte.”

Máriavölgy

 

Máriavölgy bemutatása

A Kis-Kárpátok délnyugati völgyében található Máriavölgybe kalauzoljuk a nézőket. Az ősi Mária-kegyhely évszázadok óta  kedvelt búcsújáróhelye az itt élő népeknek. Évente zarándokok ezrei keresik fel. Csendes imádságra, elmélkedésre éppúgy van lehetőség, mint sportolásra. A természetjáró turisták és a kerékpárosok kedvelt állomáshelye a völgy.

Nagylévárd és Ószombat

 

A habánok nyomában – Nagylévárd és Ószombat bemutatása

A 16. században egy új felekezet, az anabaptisták, más néven habánok jelentek meg az egykori Felső-Magyarország térségében. Ószombatba és Nagylévárdra látogatunk, hogy megismerkedjünk a habán kultúrával. Ma a habánok leginkább kerámiaművészetükről ismertek, ónmázas, díszített fehér edényeik és míves kályhacsempéik tették igazán híressé őket. Emellett gazdag szellemi és néprajzi kincset is hagytak az utókorra. 

Garamszeg

 

Garamszeg bemutatása

A Zólyomi-medencét nyugatról a Körmöci-hegység, északról az Óhegy, keletről a Póniki-hegység és a Polyána, délről pedig a Jávoros és a Selmeci-hegység öleli körül. És e Garam menti terület egyik gazdag múltú települése az UNESCO világörökségi listáján is szereplő artikuláris fatemplommal várja a vándort. Garamszegre látogatunk.